لوله فالکون (فالکن) یا لوله سانتریفیوژ چیست؟

وله فالکن یا فالکون (Falcon Tube) یا لوله سانتریفیوژ (Centrifuge Tube) نمونه ای از لوله های آزمایشگاهی است. برای ذخیره سازی نمونه های مایع با حجم های 10، 15 و 50 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرند. فالکون ها غالبا به صورت درپیچدار می باشند. این لوله ها به لوله های یکبار مصرف هم معروف هستند.

 

کاربرد لوله فالکن

 هالوله فالکون یکی از ظروف بسیار پر مصرف برای آزمایشگاه ها و مراکز نمونه برداری می باشد. لوله فالکون که در بازار پزشکی به فالکون تیوب نیز خوانده می شود جنسی از مشتقات پلاستیک دارد. لوله فالکون به وسیله اعداد روی آن حجم نمونه را به کارشناس یا مسئول نمونه برداری نشان می دهد. لوله فالکون که به صورت ته مخروطی می باشد کاربرد گسترده و بسیار وسیعی دارد. به طور مثال در آزمایشگاه برای نگهداری در سانترفیوژ با دور بالا از لوله فالکون بهره می برند..

ساختار

لوله فالکون از پلی‌پروپیلن نیمه شفاف و یا پلی استایرن شفاف ساخته شده است. جنس بدنه آن ها مقاوم در برابر مواد شیمیایی ( الکل ها و حلال های آلی ملایم ) است. تفاوت این دو جنس لوله این است که لوله های پلی پروپیلن  (PP) شفاف نبوده و در طی فرایند سانتریفوژ شدن تا3000 گرم مقاوم هستند. همچنین آنها رایج ترین اسید ها، حلال ها و قلیائیت ها را در دمای اتاق می پذیرند و می توانند در دمای 120 درجه سانتیگراد استرلیزه شوند.
در صورتی که لوله های پلی استایرن (PS) شفاف بوده و سرعت سانتریفوژ شدن آنها باعث میشود که تا 1400 گرم را تحمل کنند.. پلی استایرن محلول های آبی، پایه های خفیف و اسید های ضعیف را تحمل می کند، اما نه حلال های آلی، هیدروکربن های معطر و کلر شده و نمی توانند اتوکلاو شوند.

فالکن های مخروطی بدون پایه و پایه دار

 

                   

انتهای مخروطی لوله فالکن یکی از مزایای آن است هنگامی که تنها یک مقدار کمی از مایع در لوله می ماند. در این شرایط تمامی قطرات مایع به راحتی می تواند توسط سانتریفیوژ کردن جمع گردد. این لوله های فالکونی باید در رک های مخصوص قرار گیرند. هر چند که یکسری از آنها دارای اصطلاحا دامن شکلی دور نوک مخروطی (پایه دار) خود بوده که نقش پایه را ایفا می کند. فالکون ها دارای درجه بندی می باشند بنابراین به راحتی می توان حجم مایع درون آن را تخمین زد. البته برای اندازه گیری دقیق باید از وسایل آزمایشگاهی دیگر مانند استوانه مدرج استفاده نمود. روی دیواره یا درب فالکون می توان از لیبل برای مشخص کردن استفاده نمود. بعضی از لوله فالکون ها قابلیت اتوکلاو دارند که بسته به نوع لوله فالکون روی بسته بندی آن ها درج شده است.

کلیات

پس به طور کلی  لوله های مخروطی (Falcon tubes) با کاربردی آسان و با کیفیت بالا از نمونه های گرانبها شما محافظت می کنند. پیشرفته ترین طراحی و ساخت ، لوله هایی را ایجاد می کند که برای ایجاد مقاومت بالا ، پایداری دمای گسترده و عملکرد مناسب در برنامه های حیاتی شما ، ایجاد شده است.لوله فالکون ها ( سانتریفیوژ یا فالکن) در انواع مختلفی از جمله : لوله فالکون 15 میلی پک استریل یا تک استریل  یا پک غیر استریل، لوله فالکون 50 میلی پک استریل یا پک غیر استریل و لوله فالکون های PCR 15 ml و PCR 50 ml قابل عرضه در شرکت طلایه طب آزما می باشد.

ویژگی های لوله فالکون یا فالکن ( سانتریفیوژ) :

  • درب بدون نشت
  • در چرخش ها با دور بالا دفرمه نمی شود و نمی شکند
  • قابلیت باز و بسته کردن درب با یک دست
  • ساخته شده از پلاستیک   medical grade
  • RNAS & DNAS free
  • جلوگیری از ورود آلودگی به نمونه های مایع
  • مانع انحلال گاز از خارج در نمونه های مایع
  • پایه دار یا بدون پایه
  • پک استریل ؛ تک استریل , پک غیر استریل

بسته بندی

فالکون ها به صورت غیر استریل، پک استریل و تک استریل بسته بندی می شوند

 

         

مزایای استفاده از لوله فالکون

جلوگیری از ورود آلاینده

یکی از مزایای استفاده از لوله فالکون جلوگیری از ورود آلاینده به نمونه می باشد. ایمنی یکی از مهم ترین موارد در آزمایشگاه ها می باشد. در صورت بروز آلاینده به نمونه ممکن است نتیجه نهایی با خطای جزئی همراه باشد. در مواردی نیز نتیجه به کل تغییر می کند. به همین دلیل نگهداری نمونه در فالکون تیوب ها بسیار مرسوم می باشد. فالکون تیوب یا همان لوله فالکون ظرفی پلاستیکی و مخروطی شکل است. به دلیل ارزان و به صرفه بودن نیز استفاده وسیعی دارد. در صورت نگهداری نمونه در این ظروف آلاینده به درون نمونه نفوذ نمی کند. منظور از آلاینده خاک و گرد و غبار، بخار آزمایشات دیگر و بسیاری موارد این چنینی می باشد.

.

 

5 Comments. Leave new

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.

Menu