سوالاتی که در باره ویروس کرونا وجود دارد… !

 

ماه دسامبر بود که دنیا از وجود ویروس کرونای ٢٠١٩ مطلع شد. با وجود تلاش زیاد دانشمندان ، محققان و پژوهشگران در سراسر دنیا، هنوز خیلی چیزها درباره این ویروس هست که نمی دانیم. بعضی از این مجهولات در زیر آمده است:

 

 

دقیقا چند نفر آلوده هستند؟

این یکی از سوالات اولیه و بسیار مهم و حیاتی است. صدها هزار مورد تایید شده کرونا در دنیا وجود دارد ولی این فقط درصدی از کل افراد آلوده است. کسانی که آلوده هستند ولی هیچ علامتی ندارند هم قضیه را پیچیده‌تر می‌کنند. اندازه‌گیری پادتن‌ها (آنتی‌بادی) در خون به محققان نشان می‌دهد چه افرادی به این ویروس آلوده هستند. فقط با این کار است که می‌شود بدرستی فهمید این ویروس تا چه حد و با چه سرعتی شیوع پیدا می‌کند

 

 

 

میزان کشندگی ویروس چقدر است؟

تا زمانی که تعداد واقعی افراد آلوده به کرونای ٢٠١٩ مشخص نشود نمی‌توان از میزان مرگ مطمئن بود. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که یک درصد افراد آلوده از بین می‌روند. البته اگر تعداد بیماران بدون علامت زیاد باشد این درصد کمتر هم خواهد بود

 

 

 

علایم بیماری چیست؟

علامت‌های اصلی ویروس کرونا تب و سرفه خشک هستند. گلودرد، سردرد و اسهال هم در بعضی موارد دیده شده است. در حال حاضر گمان می‌رود فرد مبتلا ممکن است حس بویایی و چشایی خود را از دست بدهد.
سوال مهم این است که آیا علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی و عطسه در بعضی بیماران دیده می‌شود یا نه. تحقیقات نشان می‌دهند که این احتمال هست، بعلاوه، افرادی ممکن است بدون اینکه بدانند، ناقل این ویروس باشند

 

 

نقش کودکان در پراکندن ویروس چیست؟

قطعا کودکان هم ممکن است به این ویروس آلوده شوند. با این حال آنها معمولا علائم خفیفی دارند و در مقایسه با سایر گروه‌های سنی، آمار مرگ در آنها نسبتا کمتر است. کودکان معمولا با افراد زیادی در تماس هستند (بخصوص در محل‌های بازی) و به همین دلیل یکی از عوامل اصلی شیوع بیماری‌های تنفسی هستند ولی هنوز مشخص نیست تا چه حد می‌توانند ویروس کرونا را پخش کنند.

 

این ویروس دقیقا از کجا آمده است؟

این ویروس اولین بار اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در عده‌ای در بازار فروش حیوانات در شهر ووهان چین دیده شد. اسم رسمی این ویروس، سارس-کرونا-۲ است و قرابت دارد با ویروس‌هایی که خفاش‌ها را آلوده می‌کنند. گمان می‌رود این ویروس از خفاش به یک حیوان نامعلوم و از آن به انسان منتقل شده باشد. این حلقه گمشده هنوز شناخته نشده و می تواند منبع بیماری‌های عفونی دیگری باشد.

 

آیا بیماری در تابستان کمتر دیده می‌شود؟

شیوع سرماخوردگی و آنفلوآنزا در زمستان بیشتر از تابستان است ولی هنوز مشخص نیست که آیا گرمی هوا شیوع این بیمار را کمتر می‌کند یا نه. مشاوران علمی دولت بریتانیا می‌گویند تاثیر فصل هنوز روشن نیست و اگر هم تاثیر داشته باشد کمتر از سرماخوردگی و آنفلوآنزا خواهد بود. اگر موارد کرونا در تابستان بسیار کم شود، باز هم احتمال دارد که زمستان بعدی افزایش پیدا کند. این زمانی است که بیمارستان‌ها پر از مبتلایان به بیماری‌های زمستانیست.

 

 

چرا بیماری برخی بسیار شدید است؟

علائم کرونا در اکثر افراد خفیف است ولی حدود بیست درصد دچار علائم شدیدتری می‌شوند. وضعیت سیستم ایمنی فرد نقش مهمی دارد و به نظر می‌رسد عوامل ژنتیکی هم دخیل باشند. با شناخت بهتر این عوامل، می‌توانیم راه‌هایی پیدا کنیم برای جلوگیری از وخیم شدن بیماری و نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه.

 

مصونیت چقدر ماندگار است؟ابتلای دوباره ممکن است؟

نظرهای زیادی در این باره وجود دارد ولی به قطع نمی‌توان گفت طول مصونیت به این بیماری چقدر است. در صورت بهبودی کامل، فرد باید مصون شود ولی چون فقط چند ماهی هست که این ویروس شایع شده، نمی‌دانیم در درازمدت چه می‌شود. شایعات مربوط به ابتلای دوباره ممکن است به دلیل آزمایش‌های باشد که به غلط نشان داده ویروس دیگر در بدن آنها نیست. پاسخ به سوال مصونیت برای درک رفتار این ویروس در دراز مدت مهم است.

آیا این ویروس جهش ژنتیکی خواهد داشت؟

جهش ژنتیکی در ویروس‌ها همیشه اتفاق می‌افتد ولی در کد ژنتیکی آنها تاثیر زیادی نمی‌گذارد. به عنوان یک قاعده کلی، انتظار می‌رود در درازمدت ویروس‌ها بتدریج کمتر مهلک شوند اما تضمینی هم ندارد. اگر برای این ویروس واکسنی ساخته شود و این جهش ژنتیکی رخ دهد، سیستم ایمنی دیگر آن را نمی‌شناسد و تاثیر واکسن از دست می‌رود، مثل آنفلوآنزا.

 

5 Comments. Leave new

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.

Menu